Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant transitional style to the bedroom. On the headboard, refined optional nailhead trim surrounds a picture frame panel. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | Queen |
| Com | |
| Cubes | 25.79 |
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 753F64L, 753H64L |
| Leather | L508-002 |
| Leather Shown | L508-002 |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 66.25 |
| Pieces Shown | 753F64L Morgan Footboard/Side Rails and 753H64L Morgan Headboard |
| Product Name Search | Morgan Leather Panel Bed-Queen |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 164.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 164.0 |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Leather |
| Slat support system | Yes |
| Wooden feet available in Espresso finish (shown) or Smoke finish | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fully upholstered picture-framed panel headboard with optional nailhead trim | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.