Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Antibes panel bed is formed with rounded and lushly upholstered panels for the headboard and footboard. Connected by upholstered side panels, the bed has a calm and serene organic style. The bed can be customized with other fabric options.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 14.50 |
| Cubes | 33.79 |
| Fabric | B140 |
| Fabric Shown | B140 |
| Interior Bed Height | 28 in and 71.12 cm |
| Kitted Skus | 350FR04, 350H04 |
| Overall Product Height | 58 |
| Overall Product Width | 70.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 350FR04 Footboard/Side Rails and 350H04 Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Antibes |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 243.1 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 243.1 |
| Website Material | Fabric |
| Upholstered headboard, footboard and side rails | Yes |
| Available in fabric B140 | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.13 in and 35.89 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 7.13 in and 18.11 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 92 in (233.68 cm) |
| Height | 58 in (147.32 cm) |
| Width | 70.38 in (178.77 cm) |
| Qty On Hand | 64 and DC 36 |
Reviews
There are no reviews yet.