Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Elemental design gets a refined and modern update for the Antibes dresser. Softened corners and shapely drawer fronts have an organic simplicity with the rustic Roz finish. The case is supported with a plinth base and features six pull-to-open drawers with cast aluminum pulls.
Product Details
| Cubes | 39.47 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 350 Roz |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 68 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Antibes |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 282.0 |
| Total Shipping Weight | 282.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Rustic oak in Roz finish with cast aluminum drawer pulls in Graphite finish | Yes |
| Six pull-to-open drawers | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 0 and DC 89 |
| Width | 68 in (172.72 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.