Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
An upholstered panel on the Ludwig bed’s headboard wraps up and over the wood frame, creating a unique textural style. The exposed wood frame is crafted of mahogany and finished in Bracken. The low footboard and deep side rails give this bed a bold modern profile.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 10.0 |
| Cubes | 54.74 |
| Kitted Skus | 347FR29, 347H29 |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 86 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 347FR29 Ludwig Footboard/Side Rails and 347H29 Ludwig Headboard |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 216.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 216.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Wrap-over upholstered headboard on mahogany frame in Bracken finish with mahogany footboard and side rails in Bracken finish | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 17 in and 43.18 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 17 in and 43.18 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Slat Height | 7.50 in and 19.05 cm |
| Top Of Slat | 9.50 in and 24.13 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 97.88 in (248.62 cm) |
| Height | 60 in (152.4 cm) |
| Width | 86 in (218.44 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.