Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Arlyn nightstand is simple and elegant, designed with a perfectly balanced symmetry. Unique oval legs are set at an angle to support the top and base, with the legs piercing the corners of the top. The design is crafted of white oak in a Flaxen finish.
Product Details
| Cubes | 21.84 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Flint |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 40.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Five fixed drawers | Yes |
| Flint finish with one fixed shelf surface at bottom | Yes |
| Qty On Hand | 31 |
| Depth | 22.25 in (56.52 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 40.25 in (102.23 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.