Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Prado panel bed makes a distinctive statement with deep channels on the upholstered headboard, bordered by wood panels in Porcini. The footboard and side rails are also upholstered, with exposed wooden feet in the Porcini finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 52.14 |
| Fabric | B104 |
| Fabric Shown | B104 |
| Finish Shown | WDF – 324 Porcini |
| Interior Bed Height | 13.75 in and 34.92 cm |
| Kitted Skus | 324FR3B, 324H03B |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 59 |
| Overall Product Width | 83.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 324FR3B Footboard/Side Rails and 324H03B Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 325.6 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 4.25 in and 10.79 cm |
| Total Shipping Weight | 325.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstery wraps over the rounded top rail | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails in fabric B104 with exposed wood feet in Porcini finish | Yes |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Headboard has alternating upholstered and flat fabric panels in fabric B104 and wood ends and feet in Porcini finish | Yes |
| Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.75 in and 34.92 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 9.63 in and 24.46 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 95 in (241.3 cm) |
| Height | 59 in (149.86 cm) |
| Qty On Hand | 85 and DC 51 |
| Width | 83.75 in (212.72 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.