Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Traditional design finds a modern interpretation in the Albion dresser. The breakfront style, with a center panel that projects forward, is softened with clean lines and a gorgeously worn finish. Nine soft-closing drawers showcase rustic cast zinc hardware with texture and a soft sheen.
Product Details
| Cubes | 42.69 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 70.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Albion |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 328.49 |
| Total Shipping Weight | 328.49 |
| Website Material | Wood |
| Breakfront style with nine soft-close drawers | Yes |
| Pewter finish on entire dresser | Yes |
| White oak solids and knotty white oak veneers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 20.75 in (52.7 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 70.5 in (179.07 cm) |
| Qty On Hand | 64 |
Reviews
There are no reviews yet.