Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With the Albion arm chair, the traditional shape of an arm chair is modernized and refined. Lines are softened, with tapered and curved legs providing an understated style. Relaxed sophistication is showcased in an open-back frame with an upholstered seat and back, highlighted with nailhead trim along the seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Cubes | 28.89 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B585 |
| Fabric Shown | B585 |
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Made To Order | No |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 22.5 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Albion Arm Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Albion |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 82.6 |
| Total Shipping Weight | 82.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Antique Nickel around seat | Yes |
| Fabric on upholstered back and seat with flat self-tape and nail trim | Yes |
| Pewter finish on wood frame | Yes |
| White oak solids | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.