Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Axiom dresser is a refined blend of linear and triangular designs with a clean, contemporary look. Expertly crafted with poplar solids and engineered faux anigre veneers, the dresser features cast shaped overlays with a 3-D motif of an inverted pyramid. The dynamic pattern adds depth and originality to this glamorous transitional piece. Two silky, low-sheen finishes, Linear White and Linear Gray, serve as the perfect complement to the hand-applied plaster in a White Linen finish. Brushed Silver hardware provides functionally while accentuating the main elements of the piece.
Product Details
| Cubes | 37.69 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey, WDF – 381 Linear White and WDF – 381 White Linen |
| Overall Product Height | 38.5 |
| Overall Product Width | 65.56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0021.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 308.0 |
| Total Shipping Weight | 308.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Dresser is bored for optional 381-322 mirror support attachment. | Yes |
| Linear Gray finish on top, frame and base | Yes |
| Note: For safety, an anti-tipping kit is included with instruction sheet. | Yes |
| Linear White finish on end panels | Yes |
| Six drawers with cast shaped overlays on drawer fronts in White Linen finish | Yes |
| Poplar solids and engineered faux anigre veneers | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 38.5 in (97.79 cm) |
| Width | 65.56 in (166.52 cm) |
| Qty On Hand | 16 |
Reviews
There are no reviews yet.