Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Taking a minimalist approach, the Casa Paros dresser appears to float above two leg panels. Six soft-close drawers in two sizes have cast metal hardware in an organic shape. The rustic Playa finish offers natural textures and subtle wood grains.
Product Details
| Cubes | 42.53 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 76 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 286.0 |
| Total Shipping Weight | 286.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Not suitable for TV use | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Six soft-close drawers with metal pulls in Anthracite finish | Yes |
| Two perpendicular leg panels in Playa finish | Yes |
| White oak solids and veneers in Playa finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Qty On Hand | 38 and DC 7 |
| Width | 76 in (193.04 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.