Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Casa Paros bench’s A-framed base is formed by two side panels and a dowel stretcher. The wooden base in Playa finish supports an upholstered seat to provide both form and function.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 7.17 |
|---|---|
| Fabric | B638 |
| Fabric Shown | B638 |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 55.0 |
| Total Shipping Weight | 55.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fabric: B638 | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Small white glides | Yes |
| Upholstered bench cushion | Yes |
| Wood base with stretcher in Playa finish forms “A” shape | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 19 in (48.26 cm) |
| Qty On Hand | 68 |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.