Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Coro dresser draws all eyes with its modern geometric design. Bold stainless steel hardware provides a dimensional look on six Azucar-finished drawer fronts. Stainless steel is also shaped into unique feet for this dresser.
Product Details
| Cubes | 37.5 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 316 Azucar |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 76 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Dresser |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 305.0 |
| Total Shipping Weight | 305.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Azucar finish | Yes |
| Center wooden support wood leg | Yes |
| Not suitable for TV use | Yes |
| Six soft-close drawers with polished stainless steel drawer pulls | Yes |
| Polished stainless steel feet | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 21 in (53.34 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Qty On Hand | 9 |
| Width | 76 in (193.04 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.