Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. Crafted from weathered acacia, the Foundations dresser is right at home in a laid-back bedroom. Nine drawers are accented by handsome brushed stainless steel pulls, all bracketed by a contrasting wooden frame with a partly open back.
Product Details
| Cubes | 40.12 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 306 Dark Shale and WDF – 306 Light Shale |
| Overall Product Height | 34.25 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 330.69 |
| Total Shipping Weight | 330.69 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Nine soft-closing drawers with hand cut-out with inset brushed stainless steel plate | Yes |
| Two-tone finish – Drawer box in Light Shale finish and support panels and rails in Dark Shale finish | Yes |
| Not designed to support TV &/or other media | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34.25 in (87 cm) |
| Qty On Hand | 19 |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.