Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed finishes. Crafted from cerused, wire-brushed acacia, the Foundations nightstand offers rustic style with a contemporary touch. Clean lines and intersecting planes create a sophisticated design aesthetic, softened by a palette of oyster and driftwood grays. A brushed stainless steel pull on its single drawer adds a subtle accent to the simple form.
Product Details
| Cubes | 14.1 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 306 Dark Shale and WDF – 306 Light Shale |
| Overall Product Height | 29.13 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 119.05 |
| Total Shipping Weight | 119.05 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Two-tone finish – Drawer box in Light Shale finish and base and shelf in Dark Shale finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Back of case is finished | Yes |
| Dual Port/USB charger on back of drawer box | Yes |
| One soft-closing drawer | Yes |
| Not designed to support TV &/or other media | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 29.13 in (73.99 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 25 |
Reviews
There are no reviews yet.