Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Prado dresser finds its inspiration in the coffered ceilings of the Prado museum. Six pull-to-open drawers showcase a dimensional geometric design in cast resin overlays. Subtle grain patterns are highlighted with a Tawny finish.
Product Details
| Cubes | 48.12 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny |
| Overall Product Height | 37.50 |
| Overall Product Width | 76 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 424.0 |
| Total Shipping Weight | 424.0 |
| Website Material | Wood |
| Ash solids and white oak veneers in Tawny finish with cast resin coffered design on drawer fronts | Yes |
| Four legs with adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Hardware on six soft-close drawers in Bright Graphite finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 37.50 in (95.25 cm) |
| Qty On Hand | 73 and DC 7 |
| Width | 76 in (193.04 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.