Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Subtlety defines the Solaria dresser, crafted from ash solids and quartered white oak veneers in a Dune finish. At first glance, it appears to be an all-wood design, but the quiet sheen of the metal finger pulls draws the eye and defines the form. Nine drawers in varying sizes create essential bedroom storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 40.05 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 73 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 352.7 |
| Total Shipping Weight | 352.7 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Nine drawers with metal hardware pulls in Shiny Nickel finish | Yes |
| Not for use with TV | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers in Dune finish. | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Qty On Hand | 54 and DC 16 |
| Width | 73 in (185.42 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.