Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Dimensional pyramid shaping draws all eyes to the Aventura nightstand. A bow front design offers two drawers with tab pulls. Added function includes a two-port USB charging system on the back of the case. A Marcona finish adds a chic but rustic look as the perfect final touch.
Product Details
| Cubes | 14.58 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 139.0 |
| Total Shipping Weight | 139.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Bow front | Yes |
| Cathedral-cut white oak solids & veneers in Marcona finish | Yes |
| Metal tab drawer pulls in Frosted Nickel finish | Yes |
| Two-port USB charging system on back of case | Yes |
| Two soft-close drawers with dimensional pyramidical shape on fronts | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Depth | 19.75 in (50.16 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
Reviews
There are no reviews yet.