Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Dimensional pyramid shaping draws all eyes to the Aventura dresser. The design offers a curved front with six drawers with dimensional cast resin drawer fronts and metal tab pulls. A Marcona finish adds a chic but rustic look as the perfect final touch.
Product Details
| Cubes | 43.28 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 345.0 |
| Total Shipping Weight | 345.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Cathedral-cut white oak solids & veneers in Marcona finish | Yes |
| Metal tab drawer pulls in Frosted Nickel finish | Yes |
| Six soft-close drawers with dimensional pyramidical shape on fronts | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Bow front | Yes |
| Depth | 20.88 in (53.04 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
| Qty On Hand | 16 |
Reviews
There are no reviews yet.