Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With its flawless artistry and understated elegance, Linea sets a new standard for rustic modern collections. The Linea bowfront bachelors chest positions a large drawer between two smaller ones, creating an appealing symmetry. Wire-brushed oak veneers offer subtle textures, while a Cerused Charcoal finish partners elegantly with cast aluminum hardware in a Textured Graphite finish. The heavily textured metal gives the circular pulls a jewelry-like feel, adding to the artistic appeal of this eye-catching piece.
Product Details
| Cubes | 20.44 |
|---|---|
| Finish Shown | HDF – 384 Textured Graphite and WDF – 384 Cerused Charcoal |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0023.jpg and Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0031.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 154.0 |
| Total Shipping Weight | 154.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Bowed front with three drawers | Yes |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| White oak veneers in Cerused Charcoal finish | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
| Qty On Hand | 44 |
Reviews
There are no reviews yet.