Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Silhouette is defined by bold contrasts, clean lines and a hint of Hollywood Regency glamour. With a chic palette of black and white, the Silhouette nightstand brings a dramatic edge to a minimalist form. Finished in Eggshell, the case features three drawers accented by square wood pulls in a two-tone finish. Borders and cylindrical feet in dark Onyx provide a striking contrast.
Product Details
| Cubes | 14.36 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 307 Eggshell and WDF – 307 Onyx |
| Overall Product Height | 28.25 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 132.6 |
| Total Shipping Weight | 132.6 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Dual Port/USB charger on back of case | Yes |
| Not designed to support TV &/or other media | Yes |
| Three soft-closing drawers with two-tone finish wood knobs | Yes |
| Two-tone finish – Case in Eggshell finish, with borders and feet in Onyx finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 28.25 in (71.75 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 30 |
Reviews
There are no reviews yet.