Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Silhouette is defined by bold contrasts, subtle curves and a hint of Hollywood Regency glamour. The Silhouette dresser is in a class of its own. Extravagant, sleek and modern, it pairs polished stainless steel with wood in an Eggshell finish. Jewel-like floral hardware and delicate round tapered legs add feminine allure.
Product Details
| Cubes | 34.63 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 307 Eggshell |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 70 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 302.77 |
| Total Shipping Weight | 302.77 |
| Website Material | Metal, Natural and Wood |
| Six polished stainless steel feet | Yes |
| Eggshell finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Hardware pulls in plated nickel with inlay of Kabebe shell | Yes |
| Inlaid polished stainless steel bead under top | Yes |
| Not designed to support TV &/or other media | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Nine curved, soft-closing drawers | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 12 |
| Width | 70 in (177.8 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.