Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The wood and metal Ware nightstand features one push-to-open drawer covered textured cast aluminum. The surrounding frame creates an open compartment on the bottom of the nightstand, which is finished in figured walnut veneers with the Pika finish. And a two port USB charger is positioned on the back of the case. Seated on a plinth base, the overall design is both rustic and very modern.
Product Details
| Cubes | 14.37 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Pika |
| Overall Product Height | 26 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 136.0 |
| Total Shipping Weight | 136.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Two-port USB charger on back of case | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Pika finish | Yes |
| Plinth base | Yes |
| One open front compartment below drawer | Yes |
| One drawer with textured cast aluminum drawer front and Bernhardt name plate | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Qty On Hand | 46 |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 26 in (66.04 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.