Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors brings the idea of beauty in art to the pursuit of furniture making. The Argent dining table catches the eye with its alluring hexagonal design. Tempered glass sits atop two polished stainless steel bases for a sleek, modern look. The rectangular glass top features clipped corners and eased edges.
Product Details
| Cubes | 22.08 |
|---|---|
| Kitted Skus | 326771, 998048 |
| Overall Product Height | 29.63 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 326771 Argent Dining Table Base and 998048 Dining Table Top |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 209.0 |
| Total Shipping Weight | 209.0 |
| Website Material | Glass and Metal |
| Round glass top 48″ diameter, .63″ thick (non-tempered) with eased, polished edge | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Metal base in polished stainless steel finish | Yes |
| NOTE: Do not use single base with glass larger than 48″ | Yes |
| Bumpers included for glass top | Yes |
| Depth | 48 in (121.92 cm) |
| Height | 29.63 in (75.26 cm) |
| Qty On Hand | 8 |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.