Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Striking design comes from an open weave crafted of twisted abaca all-weather wicker on the Carmel bar stool. But the pattern isn’t just about style, it also provides a comfortable back for outdoor lounging. Woven over a stainless steel base, the wicker is made to withstand weather conditions outdoors but is beautiful enough to showcase inside.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.94 |
|---|---|
| Finish Shown | WVF – Hazelnut |
| Furniturecoveringraphite | C3584O |
| Furniturecoverinlightgrey | C3584BO |
| Overall Product Height | 47.63 |
| Overall Product Width | 22.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Bar Stool |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 17.25 in and 43.81 cm |
| Seat Height | 30 in and 76.2 cm |
| Seat Width | 19.75 in and 50.16 cm |
| Shipping Weight | 43.0 |
| Total Shipping Weight | 43.0 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Optional purchase X03584C fabric seat pad available but not included | Yes |
| Clear powder-coated, tubular #304 stainless steel frame with seat and back wrapped in twisted All-Weather Wicker in Hazelnut finish | Yes |
| Stainless steel outdoor glides attach to and wrap the stretchers | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 23.75 in (60.33 cm) |
| Height | 47.63 in (120.98 cm) |
| Width | 22.13 in (56.21 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.