Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury and elegant design. The Bellair dining chair is both sophisticated and sumptuous. A waterfall skirt lends an elegant slipcover look, while a high back and sloping arms create a dashing silhouette. A loose seat cushion is a more casual touch, contributing to the refined yet relaxed feel of this luxurious all-weather chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 5.75 |
|---|---|
| Cubes | 26.93 |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Furniturecoveringraphite | C1502O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1502BO |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 42.13 |
| Overall Product Width | 25.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 19.75 in and 50.16 cm |
| Seat Width | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 62.0 |
| Total Shipping Weight | 62.0 |
| Website Material | Fabric |
| Frame construction of exterior (marine) grade plywood and materials suitable for outdoor use | Yes |
| Galvanized casters. | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Upholstered chair with waterfall skirt | Yes |
| Depth | 27.13 in (68.91 cm) |
| Height | 42.13 in (107.01 cm) |
| Width | 25.25 in (64.14 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.