Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Traditional styling inspires the breakfront look of the Albion nightstand as the center of the drawers projects slightly forward. But this is a very modern design that includes a two-port USB charging station along the back of the case and three soft-closing drawers. Rustic elegance showcases a Pewter finish with a tactile hand, as well as cast zinc drawer pulls.
Product Details
| Cubes | 18.09 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 36.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Albion |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 174.16 |
| Total Shipping Weight | 174.16 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Pewter finish on breakfront nightstand | Yes |
| Three soft-close drawers | Yes |
| Two-port USB charger on back of nightstand | Yes |
| White oak solids and knotty white oak veneers | Yes |
| Depth | 18.75 in (47.63 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 36.5 in (92.71 cm) |
| Qty On Hand | 64 |
Reviews
There are no reviews yet.