Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A contemporary design with rustic tones, the Ardmore bench lends sleek style to any space. Channel tufting on the seat gives a mid-century modern twist to traditional tufting. The horizontal channeling creates depth and highlights the rich texture of the leather while adding clean, modern lines to the piece. For a touch of industrial chic, the stainless steel base features exposed fasteners.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Col | 58.8 |
|---|---|
| Cubes | 29.91 |
| Leather | 208-013 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 15 |
| Overall Product Width | 71 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Bench |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Width | 71 in and 180.34 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Stretchers. | Yes |
| Seat board. | Yes |
| Stainless steel frame. | Yes |
| Leather Shown | 218-002 |
| Depth | 28.5 in (72.39 cm) |
| Height | 15 in (38.1 cm) |
| Width | 71 in (180.34 cm) |
| Qty On Hand | 63 |
Reviews
There are no reviews yet.