Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Featuring clean lines and distinct angles, the Nash chair delivers architectural structure and modern appeal. Angled track arms and tapered feet create a striking silhouette. Capturing attention from all directions, this masterful piece sets a sophisticated tone in the luxe living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 5.1 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 307-220 |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 33 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 60.0 |
| Total Shipping Weight | 60.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Depth | 30.5 in (77.47 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 33 in (83.82 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.