Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A polished stainless steel frame defines a stunning style for the Brianna fabric side chair. Connecting the upholstered back and seat, the slim frame encapsulates modern design at its best.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3 |
|---|---|
| Cubes | 18.6 |
| Fabric | 1149-010 |
| Fabric Shown | 1149-010 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 21.50 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Type | Side Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 19.75 in and 50.16 cm |
| Shipping Weight | 38.0 |
| Total Shipping Weight | 38.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Glides | Yes |
| Polished stainless steel frame | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Fabric shown: 1149-010 | Yes |
| Upholstered seat and back | Yes |
| Depth | 28.25 in (71.75 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 21.50 in (54.61 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.