Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
In a class of its own, the Fillmore side chair is best described as a throne chair with a distinctly modern twist. The brilliant stainless frame features an oval back with an open diamond design. A comfortable upholstered seat pairs elegantly with the sleek metal. Fun and extravagant, this eye-catching chair steals the show.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.25 |
|---|---|
| Cubes | 35.24 |
| Fabric | 5540-012 |
| Fabric Shown | 5540-012 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 39.25 |
| Overall Product Width | 21.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.63 in and 49.86 cm |
| Seat Height | 18.63 in and 47.32 cm |
| Seat Width | 21.38 in and 54.31 cm |
| Shipping Weight | 46.4 |
| Total Shipping Weight | 46.4 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Polished Stainless Steel frame with oval back with open design | Yes |
| Upholstered seat with single welt | Yes |
| Depth | 24.25 in (61.59 cm) |
| Height | 39.25 in (99.7 cm) |
| Width | 21.38 in (54.31 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.