Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A wooden frame bends and curves on either side of the Casa Paros arm chair, while a laced and twisted rope detail connects the frame on the back panel. A floating back and upholstered seat offer comfort while the wood’s Playa finish showcases an updated rustic modern style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Com | 3 |
| Cubes | 32.64 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 33.75 |
| Overall Product Width | 23.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Casa Paros Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20.63 in and 52.4 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 52.2 |
| Total Shipping Weight | 52.2 |
| Website Material | Fabric, Wood and Woven |
| Exposed wood frame in Playa finish | Yes |
| Glides | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Seat and curved back upholstered inside and outside | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Twisted rope-wrapped vertical panel on center back of chair frame | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.