Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Refined design is drawn with simple lines on the Casa Paros display cabinet, offering a timeless style. The Playa finish is showcased on two wood-framed doors and end panels with inset tempered glass. Five wood-framed tempered glass shelves on the interior have polished edges. And there is interior lighting with a touch dimmer switch.
Product Details
| Cubes | 55.87 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Overall Product Height | 81.75 |
| Overall Product Width | 42.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Display Cabinet |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Dining and Living |
| Shipping Weight | 372.0 |
| Total Shipping Weight | 372.0 |
| Website Material | Glass and Wood |
| Center shelf is fixed, while other four glass shelves are adjustable/removable | Yes |
| Five wood-framed tempered glass shelves with polished edges and wood bottom surface | Yes |
| Two halogen puck lights with touch dimmer switch on right-side facing hinge | Yes |
| Two wood-framed doors and end panels in Playa finish, with inset tempered glass | Yes |
| Wood back panel | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 18.25 in (46.36 cm) |
| Height | 81.75 in (207.65 cm) |
| Qty On Hand | 36 |
| Width | 42.50 in (107.95 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.