Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A simple minimalist form combines with the beautiful organic texture of teak for the Calavaras nightstand. The design draws all eyes, with its open-work pattern of sliced teak on two push-to-open drawers. Finished in Smoked Truffle, the nightstand rests on a plinth base.
Product Details
| Cubes | 19.26 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 159.7 |
| Total Shipping Weight | 159.7 |
| Website Material | Wood |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Sliced teak in Smoked Truffle finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Two push-to-open drawers | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.