Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed finishes. With clean lines and simple shapes, the Foundations arm chair offers a sophisticated aesthetic. Crafted from cerused, wire-brushed acacia in a Light Shale finish, the frame adds rustic warmth. Woven textile on the upholstered seat and back blends seamlessly with the weathered wood.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.50 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Cubes | 28.57 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B563 |
| Fabric Shown | B563 |
| Finish Shown | WDF – 306 Light Shale |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 35.13 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Foundations Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 18.50 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 92.59 |
| Total Shipping Weight | 92.59 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Light Shale finish | Yes |
| Upholstered box seat, inback and outback with no welt | Yes |
| Glides | Yes |
| Qty On Hand | 278 |
Reviews
There are no reviews yet.