Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
With its flawless artistry and understated elegance, Linea sets a new standard for rustic modern collections. For a casually sophisticated look, the Linea upholstered arm chair combines a stunning modern design with a rustic finish and soft, textured fabric. Wings, track arms and tapered legs form a sleek silhouette with dynamic, angular lines. The gray fabric tone perfectly complements the Cerused Greige finish on the solid ash frame.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Cubes | 36.32 |
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B442 |
| Fabric Shown | B442 |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Greige |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 37.63 |
| Overall Product Width | 25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Linea Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0008.jpg and Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Solid Ash | Yes |
| Upholstered seat, inback, outback and wing with no welt or nailhead trim | Yes |
| Qty On Hand | 4 |
Reviews
There are no reviews yet.