Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by 17th century French Provincial furnishings, Mirabelle balances traditional forms with casual style. The Mirabelle arm chair showcases an elegant shape smoothly upholstered in soft neutral fabric with a stitched slipcover look. Clean lines and narrow track arms contribute to a clean, contemporary aesthetic that merges seamlessly with classic European influences.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.75 in and 62.87 cm |
|---|---|
| Com | 5.75 |
| Cubes | 21.45 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B552 |
| Fabric Shown | B552 |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 38 |
| Overall Product Width | 26.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Mirabelle Arm Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Mirabelle |
| Qty On Hand | 427 |
| Rooms | Bernhardt_Mirabelle_2020_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 68.89 |
| Total Shipping Weight | 68.89 |
| Website Material | Fabric |
| Heavy duty non-marring casters | Yes |
| Upholstered chair with non-removable, slip-cover look | Yes |
| Qty On Hand | 425 |
Reviews
There are no reviews yet.