Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Inspired by 17th century French Provincial furnishings, Mirabelle balances traditional forms with casual style. The Mirabelle side chair features an exposed wood frame finished in a gently worn whitewashed Cotton. A muted gray fabric gives a modern update to the traditional throne back. Classic design details include cabriole legs, scrolled feet and curved stretchers.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3.0 |
|---|---|
| Cubes | 26.74 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B544 |
| Fabric Shown | B544 |
| Finish Shown | WDF – 304 Cotton |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 44.56 |
| Overall Product Width | 21.5 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Mirabelle Side Chair |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Mirabelle |
| Qty On Hand | 98 |
| Rooms | Bernhardt_Mirabelle_2020_Catalog-0026.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 84.0 |
| Total Shipping Weight | 84.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered seat, inback and outback with welt around seat | Yes |
| Cotton finish | Yes |
| Exposed wood legs with shaped stretchers | Yes |
| Website Finish Color | Light |
Reviews
There are no reviews yet.