Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Stratum bench showcases a distinctive wooden base formed with curved sections and straight lines and finished in Mist. The geometric design supports a round seat with an upholstered top and sides.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 2.5 |
|---|---|
| Cubes | 6.73 |
| Fabric | B581 |
| Fabric Shown | B581 |
| Finish Shown | WDF – 325 Mist |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 20 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Bench |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 44.2 |
| Total Shipping Weight | 44.2 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Round bench with upholstered top and sides in fabric B581 | Yes |
| Wood base with four curved sections and flat bottom panel in Mist finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 19 in (48.26 cm) |
| Qty On Hand | 63 and DC 22 |
| Width | 20 in (50.8 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.