Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Stratum side chair takes straight lines and slight curves and gives them a sleek sophistication. A softly curved back is complemented by straight exposed wooden legs, finished in Mist.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3.5 |
|---|---|
| Cubes | 36.99 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 325 Mist |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 38.50 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Stratum Side Chair |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Stratum |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Offered in select available fabric options | Yes |
| Glides | Yes |
| Upholstered inside and outside curved back and seat with exposed wood legs in Mist finish | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.