Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The back of the Tempo arm chair is inspired by a traditional barrel design, but has been reimagined for a modern aesthetic. It wraps around a deep seat that moves smoothly on hidden casters. The mix of curves and smooth lines offers both comfort and style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 19.53 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B154 |
| Fabric Shown | B154 |
| Instock | Yes |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 32.88 |
| Overall Product Width | 26.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Tempo Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20.50 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 22.75 in and 57.79 cm |
| Shipping Weight | 63.0 |
| Total Shipping Weight | 63.0 |
| Website Material | Fabric |
| Heavy-duty casters | Yes |
| Standard with performance fabric B154 | Yes |
| Fully upholstered with barrel seat and back | Yes |
| Qty On Hand | 113 and DC 102 |
Reviews
There are no reviews yet.