Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Rhythmic vertical panels of wood create a beautiful depth and dimension on the Tempo nightstand. Crafted of wirebrushed oak in the Larza finish, the nightstand has three push-to-open drawers. It offers a relaxed look with an elevated style.
Product Details
| Cubes | 17.02 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 346 Larza |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 172.0 |
| Total Shipping Weight | 172.0 |
| Website Material | Wood |
| Two-port A+C USB Charging unit | Yes |
| Wirebrushed oak in Larza finish with smooth top and sides and raised panel drawer fronts | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Three push-to-open drawers | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
Reviews
There are no reviews yet.