Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Minimalist modern styling updates a traditional ladderback design on the Trianon side chair. Showcased in the lighter Gris finish, the chair features a comfortably upholstered seat and back. The back also offers open slats that allow the gorgeous fabric to show through.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 23.27 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B617 |
| Fabric Shown | B617 |
| Finish Shown | WDF – 314 Gris |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 34.50 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Trianon Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Trianon |
| Qty On Hand | 199 |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.50 in and 46.99 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 17.81 in and 45.24 cm |
| Shipping Weight | 90.6 |
| Total Shipping Weight | 90.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Glides | Yes |
| Upholstered back and seat has stitching | Yes |
| Upholstered back is visible through ladderback slats | Yes |
| Fabric: B617 | Yes |
| Exposed wood frame ladderback side chair crafted from flat-cut yellow pine solids & veneers in L’Ombre finish with upholstered back and seat | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.