Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and simple modern shapes combine for an urban design in the Tribeca side chair. A horizontal channeled seat is balanced on an angular frame in textured aluminum. The result is a chic and casual look for a contemporary style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3 |
|---|---|
| Cubes | 34.72 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 333 Barlow |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 34.88 |
| Overall Product Width | 20.50 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Tribeca Side Chair |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Tribeca |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.50 in and 46.99 cm |
| Seat Height | 18.88 in and 47.96 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 68.0 |
| Total Shipping Weight | 68.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| White plastic glides | Yes |
| Upholstered back and seat with horizontal channels on seat and inback, supported by textured aluminum sled frame in Barlow finish | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.