Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Tribeca dresser pares traditional design to simpler lines and stunning rustic style. The details of natural wood are highlighted by the Aurum finish. Each of the six drawers has a textured metal pull tab in Barlow finish.
Product Details
| Cubes | 39.81 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 333 Aurum |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 68 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Tribeca |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 293.0 |
| Total Shipping Weight | 293.0 |
| Website Material | Wood |
| Six soft-close drawers with steel tab pulls in Barlow finish | Yes |
| White oak solids and veneers in Aurum finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Natural characteristics in the wood are a normal part of this finish and make each piece unique | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 52 and DC 12 |
| Width | 68 in (172.72 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.