Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Azlin buffet forges a new path to modern design with a gorgeous mix of materials. A multilevel pattern of geometric overlays in aluminum and wood showcase an industrial style on the fronts of three push-to-open doors. Behind the doors are fixed and adjustable shelves, as well as two drawers.
Product Details
| Cubes | 34.93 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – Steel Dust and WDF – Chai |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Buffet |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 278.0 |
| Total Shipping Weight | 278.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides and anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Three push-to-open doors with a multilevel mixture of geometric aluminum overlays | Yes |
| Oak solids and veneers in Chai finish with exposed metal in Steel Dust finish | Yes |
| Two fixed shelves and two drawers with silverware insert behind paired left and center doors; two adjustable shelves behind right door | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 64 in (162.56 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
Reviews
There are no reviews yet.