Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Crafted from cast aluminum, the Thatcher drink table merges artistic passion with modern style. A matte graphite finish highlights the natural variations and textures of the metal. The sculptural design is part hourglass, part tulip, with gentle curves that soften the look of a room. Simple yet unique, this table makes a sophisticated accent piece.
Product Details
| Cubes | 8.67 |
|---|---|
| Overall Product Height | 21.5 |
| Overall Product Width | 19.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 35.2 |
| Total Shipping Weight | 35.2 |
| Website Material | Metal |
| Cast aluminum in Matte Graphite finish | Yes |
| Felt bottom to protect floor surfaces | Yes |
| Depth | 19.75 in (50.16 cm) |
| Height | 21.5 in (54.61 cm) |
| Width | 19.75 in (50.16 cm) |
| Qty On Hand | 33 |
Reviews
There are no reviews yet.