Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A modernized faux bois design gives the Dalton dining table a distinctive style. Textured wood and polished stainless steel craft three tapered legs that support a hammered and textured metal bowl. The top is a circle of glass that offers a view of the beautiful base.
Product Details
| Finish Shown | MTF – 332 Light Bronze and WDF – Weathered Greige |
|---|---|
| Kitted Skus | 332773, 998L60P |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Shown | 332773 Dalton Dining Table Base and 998L60P Dining Table Top |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Website Material | Glass, Metal and Wood |
| Hammered metal texture on bowl design set inside the top interior of the base | Yes |
| Glass table top, supported by three-legged, angled oak base in Weathered Greige finish with polished stainless steel accents in Light Bronze finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Cubes | 31.09 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Shipping Weight | 384.0 |
| Total Shipping Weight | 384.0 |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
| Qty On Hand | 18 |
Reviews
There are no reviews yet.