Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The flawless beauty of geometry is showcased in the Modulum dining table, from the open circles in the tables base, to the curves of the top, to the straight lines on the bisecting planes. The table takes inspiration from midcentury modern styling. The look is relaxed and understated with clean lines, bright sophistication, and a fresh, effortless appeal.
Product Details
| Cubes | 43.62 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 315 Sahara |
| Kitted Skus | 315272, 315273 |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 315272 Dining Table Top and 315273 Dining Table Base |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Modulum |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 270.6 |
| Total Shipping Weight | 270.6 |
| Website Material | Wood |
| Kit includes 315272 Modulum Dining Table Top and 315273 Modulum Dining Table Base | Yes |
| One 20″ leaf – table top shifts from round to oval when leaf is inserted | Yes |
| White oak engineered veneer table top and base in Sahara finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Cross-shaped support panels on base with semi-circular opening where each panel intersects | Yes |
| Shape | Oval and Round |
| Depth | 54 in (137.16 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Qty On Hand | 15 |
Reviews
There are no reviews yet.