Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The traditional sleigh design is given a more modern form in the Modulum sleigh bed. The shaping is sweeping and updated, while the headboard and footboard are lushly upholstered for comfort and style. The exposed wood feet are finished in a warm Sahara look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Sleigh Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 69.20 |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B600 |
| Fabric Shown | B600 |
| Finish Shown | WDF – 315 Sahara |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.50 in and 31.75 cm |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 28 in and 71.12 cm |
| Kitted Skus | 315FR06, 315H06 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 58 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Shown | 315FR06 Footboard/Side Rails and 315H06 Headboard |
| Product Name Search | Modulum Sleigh Bed-King |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Modulum |
| Qty On Hand | 21 |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 352.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 5.75 in and 14.61 cm |
| Total Shipping Weight | 352.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Kit includes California king 315H06 Modulum Headboard and California king 315FR06 Modulum Footboard/Side Rails | Yes |
| Standard with five wood slats with adjustable support | Yes |
| Fabric: B600 | Yes |
| Curved upholstered headboard & footboard with exposed white oak engineered veneer feet in Sahara finish | Yes |
| Product Type | Sleigh Bed |
Reviews
There are no reviews yet.