Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers an eclectic array of artistic tables with a distinctly modern styling. The Newberry round dining table pairs contrasting textures and finishes in a harmonious design. The cast pedestal and wood base are finished in a smooth White Plaster, while the top features quartered white oak in a Rustic Grey finish. A large cube in the center of the pedestal reinforces the geometric theme of circles and squares.
Product Details
| Cubes | 44.19 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey and WDF – White Plaster |
| Kitted Skus | 369262, 369263 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 369262 Newberry Dining Table Top and 369263 Newberry Dining Table Base |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 239.0 |
| Total Shipping Weight | 239.0 |
| Website Material | Wood |
| Rustic quartered white oak round dining table top in Rustic Grey finish | Yes |
| Cast pedestal and wood base in White Plaster finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 56 in (142.24 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 56 in (142.24 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
Reviews
There are no reviews yet.